lorem ipsum dolor sit

Meeting

 

Toplantı Otelleri

lorem ipsum dolor sit

Incentive

 

Motivasyon & Tur Organizasyonları 

lorem ipsum dolor sit

Congress

 

Kongre Merkezleri

lorem ipsum dolor sit

Events

 

Etkinlik & Fuar Organizasyonları

S.S.S

1) Kongre turizminde uzmanlaşmak için neler yapılmalı? 
 
Turizm’de kariyer yapmak isteyenlere öncelikli tavsiyem; akademik eğitimleri sırasındaki stajlarını turizmin farklı dallarında yaparak, o dönemi çok iyi değerlendirmeleridir. Kendilerine en uygun kariyer planlamasını yaparak, kişisel gelişimleri konusunda çağa ayak uydurmaları ve yeniliklerden haberdar olarak sektörde kendilerini yetiştirmelerini öneririm. Ayrıca en az iki yabancı dili çok iyi şeklide konuşmaları kariyer hedeflerine ulaşmalarını hızlandıracaktır. Kendilerine belirledikleri kariyer yolunda sıkı ve bilinçli olarak çalışmalarını ve hedeflerine ulaşma konusunda sabır göstermeleri gerektiğini söyleyebilirim. Bunun yanı sıra ülkemizin tarihi ve kültürel mirası konusunda bilgilenmelidirler. Ayrıca iyi birer turizmci olarak, ülkemizi yurtdışında temsil edebilme yetkinliğine sahip olmalı ve kendilerine değişik ülkelerde çalışma ortamı yaratabilmelidirler. Tüm genç turizmcileri bu dinamik sektöre beklediğimizi hatırlatır ve şimdiden başarılar dilerim.
 
2) Türkiye turizmi deniz-güneş-kum algısından arındı mı? 
 
Turizmin dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilmesi için Anadolu Turizminin geliştirilmesi ön koşul olarak değerlendirilmelidir. Daha fazla turizm geliri elde etmenin yolu, kongre turizmi, kültür turizmi, termal turizm, kış turizmi gibi Anadolu’nun sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesine bağlıdır. Son zamanlarda kamu ve özel sektör olmak üzere turizm camiasının etkin kesimlerinden, kongre, termal, kültür, sağlık, kış v.b. turizm potansiyelinin değerlendirilmesi üzerine ümit verici beyanlar gelmektedir. Başta hükümetler olmak üzere, özel sektöre, sivil toplum kuruluşlarına, üniversitelere önemli görevler düşmektedir. Anadolu turizminin ayağa kaldırılmasında uluslararası otel zincirinin bölgeye çekilmesi, ulusal ve uluslararası organizasyonların düzenlenmesi, info turlar düzenlenmesi ve yerel yatırımcıların özendirilmesi önem arz eden öncelikli konulardır. Böylece turizm 12 aya yayılacak, turizm gelirleri artacak ve ülkemiz turizmcilerinin dünya 
sıralamasındaki hedefi olan ilk beşe girme vizyonu gerçekleşecektir.
 
3) Turist Rehberliğinin olumlu ve güç yönleri nelerdir? 
 
Sık seyahat etmek ve yeni yerler görmek, kültürlerarası etkileşim, farklı insanlarla tanışma fırsatı, değişik programlar yapma, bağımsız planlama, anlatma/öğretme zevki, aktif bir yaşam, sürekli öğrenme ve araştırma yapma olanağı, kısacası monotonluktan uzak, sürekli devinim içinde bir meslek olması rehberlik mesleğimizin olumlu yönleri. Esnek ve tarafsız olma zorunluluğu, kişisel sorumluluğun yüksek olması, fiziksel güç gerektirmesi, tatil günleri de çalışma zorunluluğu, bilgi birikiminizi sürekli güncellemenizi gerektirmesi, çalışılmayan zamanlarda ücret alamama, sosyal güvenlikten yoksun olması, uzun yolculuklarda kaza riskleri de turist rehberliği mesleğinin güç yönleridir. 
 
4) İstanbul’un Kongre Turizmindeki Rolü Nedir? 
 
İstanbul’un kongre sektördeki gelişimi, hep belli başlı ve kilometre taşı olarak adlandırabileceğimiz büyük organizasyonları takiben devam etmiştir. En yakın örnek olarak 2009′daki “Dünya Bankası – IMF Toplantıları”nı verebiliriz. Dünyada ses getiren bu tarz mega organizasyonların ardından şehirler, kongre turizmi konusunda ivme kazanırlar. Ekim 2009 ayı içerisinde gerçekleştirilen “Dünya Bankası – IMF Toplantıları” organizasyonunun ardından, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti ünvanı ile de ivme daha da artmıştır. Bu rüzgar İstanbul’a uluslararası düzeyde ve önemli toplantılar alınmasına vesile olmaktadır. Yeni kongre merkezlerinin de yapılması ile beraber İstanbul’un hedefi, dünyadaki kongre turizmi pastasından daha fazla pay almak olacaktır. 2009 ICCA verilerine göre dünya’da en fazla kongre yapan şehirler sıralamasında 13. sırada yer alan İstanbul’un, 2010 ve devam eden yıllarda bu sıralamada ilk 5 içerisinde yer alacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Kongre turizmi yatırımlarını ise şehrimiz İstanbul açısından değerlendirecek olursak, bu değerlendirmeyi hem oteller hem de kongre merkezlerini dikkate alarak yapmamız gerekmektedir. İl Turizm Müdürlüğü verilerine göre şu anda İstanbul’da özellikle kongre katılımcılarına 68 tane beş yıldızlı otel yaklaşık 19.000 oda kapasitesi ile hizmet vermektedir. Beş yıldızlı oteller dışındaki otellerle birlikte ise toplam 280 tane konaklama tesisinde yaklaşık 50.000 yatak kapasitesi mevcuttur. 
 
 5) Turizmde Sosyal Medya nedir? 
 
Öncelikle bilinmesi gereken bir konu sosyal medya Türkiye’de aslında yeni bir konu değil. 1999 yılından beri hayatımızın içinde iletişim kanalı olarak yoğun şekilde kullandığımız bir mecra. Sadece kavramsal olarak yeni yeni netleştirdiğimiz bir konu diyebiliriz.Tam bu noktada sosyal medyayı bu alandaki bir profesyonel olarak açıklamak gerekiyor ve 1999 yılıyla ilintisini de açmak: İnternetin yaşamımıza girdiği zamanlardan beri yayıncılık anlayışına yeni modeller ekleniyordu. Tek taraflı, adına geleneksel dediğimiz gazete, radyo, tv gibi medya yayıncılığı araçları yaşamımızda hakimdi. İnternet, insanlara kendi yayıncısı olma fırsatı verip, bu yeni yayıncı topluluğunun takipçileriyle iletişim kurmasını sağlayarak iletişimi çift taraflı hale getirirken bağımsızlık-şeffaflık-katılımcılık kavramlarını daha çok yaşamımıza yerleştiriyordu. Buna “şey” diyebiliriz. Yıllar yıllar geçtikçe bu şey vücut bulurken, adı konamıyordu. İşte tam bu noktada bağımsız-şeffaf-katılımcılığa teşvik eden internet mecraları hayatımıza girdi. Bu mecraların adı da sosyal medya oluverdi. İnsanların kişisel birikimlerini paylaştığı, arkadaşlarının paylaşımlarını yorumladığı tamamen internet üzerinden sosyal bir yaşam önerdi. Bu sosyal yayıncılığın adı da sosyal medya olarak konuşulmaya başlandı. Milyarlarca insanın tek bir kanaldan iletişim kurduğu sosyal paylaşım siteleri yaratıldı. Ticaret buralardan yönetilir, şekillendirir oldu. 
 
6) Bir turizmci neden concierge olmak ister? 
 
Özellikle 5 yıldızlı otellerde hizmet vermekte olan concierge, bir otelin can damarıdır diyebiliriz. Concierge, misafirlerin konakladıkları süreç içerisinde, şehir turları organizasyonları, restoran önerileri, araç kiralama hizmetleri, her türlü sosyal etkinliklerde öneri ve bilet temin etme, uçak, helikopter, yat rezervasyonları gibi bir misafirin ihtiyacı olan her konuda cevap verebilecek görevlidir. Bu mesleği seçmek için insanın kendisini çok iyi tanıması gerektiğine, insanları seven ve onlara yardımcı olmaktan mutluluk duyan bir yapıya sahip olması gerektiğine inanıyorum. Bu mesleğin zorlu yanları olarak çok meşakkatli, sabır isteyen, birikim ve tecrübe gerektiren bir görev olduğunu söyleyebilirim. Öte yandan bu mesleğin en güzel yanının, bilgi ve birikimleriniz ile misafirlerin bu güzel ülkede zamanlarını en doğru ve en verimli şekilde geçirmelerini sağlamak olduğunu söyleyebilirim.
 
7) Termal turizmin geleceği ve hitap ettiği kesim ile ilgili neler düşünüyorsunuz? 
 
Ülkemizde 700’den fazla jeotermal kaynak bulunmaktadır. Kaynak bakımından dünyada 7. sırada, Avrupa’da ilk sıradayız. Dünyadaki pek çok ülke termal turizmden ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu ülkelerin başında Japonya gelmektedir. Dünyada termal turizm aktivitelerine en çok katılan ülkeler Almanya, Macaristan, Rusya ve İskandinav ülkeleridir. Ülkemizde termal turizm sadece Afyon, Kızılcahamam ve Pamukkale’de yoğun olarak öne çıkmaktadır. Bu bölgeler arasında sadece Pamukkale dış turizm potansiyeline sahiptir, diğer bölgeler iç turizme hizmet vermektedir. Önümüzdeki yıllarda yapılan çalışma ve tanıtımlar ile birlikte termal turizmde dış turizm potansiyeli artacaktır.
 
8) Turkish Hospitality Management fikri nedir ve nasıl ortaya çıktı? 
 
 
Turkish Hospitality Management fikri uzun zamandır ortaklarımızla kurguladığımız ve geliştirdiğimiz bir fikirdir. Yurtdışındaki turizm ortamına baktığınız zaman, işletmelerde hizmet ile ilgili kalite standartlarının olduğunu ve bu standartların denetlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması durumunda, verilen hizmetin her daim yukarı çekildiğini görürsünüz. Türkiye’ye bakacak olursak, bu tür bir yapı henüz inşa edilmediği için Türkiye’de turizm ortamındaki hizmet kalitesinin çok sağlıklı olduğunu söyleme şansımızı maalesef yok. THM’nin bu noktada hedefi dünyaca meşhur Türk misafirperverliği ile turizmde uluslararası kabul görmüş standartları bir araya getirerek Türkiye’ye özgü ulusal hizmet kalite standartlarını oluşturmak ve turizm ortamını iyileştirmektir. 
 
9) Kongre turizminde başarının formülü nedir? 
 
Başarının formülü, kendi çalışanlarımıza yatırım yapmak, onları dinamik tutmak ve geleceğe yönelik olarak kurum kültürüne sahip yöneticiler yetiştirmektir. Hem dünyadaki hem de turizm sektöründeki gelişmeleri yakından takip etmek ve gelişmelerden hızlıca haberdar olmak, yurtdışı ile entegre çalışmak ve bunlara göre kurumsal yapımızı geliştirmek en önemli önceliğimiz ve başarılarımızı perçinleyen faktörlerdir. Tüm bunların yanı sıra uluslararası toplantılarda kaliteyi artırmak ve belli bir standardı getirmek amacıyla profesyonel yöneticiler tarafından kurulmuş bir örgüt olan ICCA ( International Congress and Convention Association ) ve dünyanın kongre ve sergi merkezleriyle global network ağı oluşturarak; finans, teknoloji, müşteri ilişkileri, pazarlama, personel gelişimi konularında üyelerin yönetim becerilerini güçlendirerek uzmanlık kazandıran AIPC ( The International Association of Congress Centres ) gibi dünyada otorite olmuş derneklere de aktif üye olarak tüm gelişmeleri takip etmemiz başarılarımızda önemli rol oynamaktadır.